Nasze działania

Przepis na Muranów to inicjatywa sąsiedzka, integrująca mieszkańców Muranowa oraz lokalne organizacje i instytucje. Wspólnie planujemy i organizujemy działania dla lokalnej społeczności. Wśród nich znajdują się:

Smocza Parada. W 2023 r. została zorganizowana po raz pierwszy i wzięło w niej udział 300 osób. Pomysł parady nawiązuje do nazwy ulicy znajdującej się na Muranowie i jest przy tym niewyobrażalnie radosny i barwny. Mieszkańcy ubierają się w stroje, maski i ozdoby nawiązujące do smoków i wspólnie maszerują ul. Smoczą. A razem z nimi orkiestra Brass Federacja, która przygrywa i nadaje rytm paradzie.

Dzień Sąsiada. Na podwórku przy ul. Miłej 22 zbierają się sąsiedzi dla których Partnerstwo Przepis na Muranów przygotowuje wiele atrakcji. W 2023 r. dzieci miały okazję spotkać się z Klaun Kluseczka Najlepszy Show Cyrkowy. W tym czasie można było zrobić też własne gniotki oraz przeczytać książki związane ze Smokami. Było też przeciąganie liny oraz wyścig z piłeczkami na łyżeczkach.

Malarze podwórkowi. Po raz pierwszy członkowie Partnerstwa do akcji wkroczyli w 2018 roku, kiedy to na ścianach warszawskiego Muranowa pojawiły się rasistowskie i neonazistowskie hasła. Wówczas, tego samego dnia skrzyknęli się, chwycili za pędzle i zamalowali skandaliczne napisy. Pod warstwą farby znalazły się krzyże celtyckie z liczbami 14 i 88, symbolizującymi hasło neonazistów, oraz hasła „White Power” i „Dobry sąsiad jest rasistą”. Problem nie ograniczał się jednak do skali jednego podwórka, a hasła takie znajdowały się także na innych śmietnikach w okolicy. Grupa aktywnych mieszkańców doszła do wniosku, że aby przeciwstawić się problemowi musi działać szerzej i w akcję zamalowywania haseł nienawiści włączyć także innych. Tak powstali „Malarze Podwórkowi”, którzy pod hasłem „Stop bazgrołom” co roku organizują społeczne happeningi wycelowane przeciwko pseudo-graffiti i dewastowaniu przestrzeni publicznej. Akcja została nagrodzona nagrodą S3KTOR i zdobyła miano najlepszej warszawskiej inicjatywy organizacji pozarządowych w 2019 roku w kategorii aktywizującej. Grupa mieszkańców i mieszkanek skupiona jest wokół partnerstwa lokalnego Przepis na Muranów. W swoje działania na rzecz estetyki włączają także uczniów, bowiem zależy im na edukacji młodego pokolenia w tej kwestii.

Gwiazdka na Muranowie. Głównym celem projektu „Gwiazdka na Muranowie” jest organizacja spotkania integracyjnego dla mieszkańców Muranowa, podczas którego zaplanowano wiele atrakcji:

  • wspólne ubieranie choinki – ozdobami wykonanymi podczas wcześniejszych warsztatów,
  • wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie akordeonu (mieszkańcy otrzymują w prezencie specjalne okolicznościowe śpiewniki z tekstami wykonywanych kolęd),
  • gorący poczęstunek (barszczyk czerwony i paszteciki serwowane w plenerze).
  • Można też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na fotelu św. Mikołaja!

Dla dzieci: ubieranie choinki, zabawa z zimnymi ogniami i inne atrakcje.